Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου στις “Πρώτες Βοήθειες”

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, στις 10.00 π.μ, πραγματοποιήθηκε τρίωρη επιμορφωτική δράση στην αίθουσα εκδηλώσεων του 6/θ ΔΣ Κιβωτού, με σκοπό την επιμόρφωση του εκπαιδευτικού δυναμικού σε θέματα Παροχής Πρώτων Βοηθειών και εφαρμογή ΚΑΡΠΑ με αυτόματο, εξωτερικό απινιδωτή.

Είναι αλήθεια ότι αιφνίδια περιστατικά  που χρήζουν άμεσης ιατρικής βοήθειας είναι ιδιαίτερα συχνά στη σχολική καθημερινότητα, γεγονός που καθιστά επιτακτική την ανάγκη γνώσης διαχείρισης ανάλογων περιστατικών από τους εκπαιδευτικούς.

Ευχαριστούμε θερμά τους διασώστες του ΕΚΑΒ Γρεβενών κ. Καραγιάννη Κων/νο και κ. Τότσικα Ιωάννη για την εξαιρετική, βιωματική  ενημέρωση. Τη Διεύθυνση της Σχολικής Μονάδας μας για τη θερμή στήριξη κατά την οργάνωση της δράσης μας και για την τεχνική υποστήριξη, αλλά και το σύνολο του διδακτικού προσωπικού που τίμησε με την παρουσία του και την ενεργή συμμετοχή του την προσπάθειά μας.