Αρχείο μηνός Ιούνιος 2024

Δράσεις για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος.

Πλούσιες ήταν οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο 6/θ Δ.Σ. Κιβωτού από την Τρίτη 5 Ιουνίου έως και σήμερα.

Η συμμετοχή των παιδιών σε περιβαλλοντικές και φίλο-περιβαλλοντικές δραστηριότητες αποτελεί βάση για να γνωρίσουν τον περίγυρό τους, αντίστοιχα και το περιβάλλον. Άλλωστε αυτοί είναι που θα κληθούν να διαχειριστούν τα περιβαλλοντικά προβλήματα που δημιουργούν οι γενιές μας.

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ 2023-2024

Πως να κλείσει η σχολική χρονιά χωρίς την καθιερωμένη μας ημερήσια εκδρομή; Εκδρομή λοιπόν για τους μαθητές του 6/θ Δ.Σ. Κιβωτού την Πέμπτη 30/5/2024. Πρώτη στάση το Μέτσοβο όπου οι μαθητές επισκέφτηκαν το τοπικό Οινοποιείο “Κατώγι Αβέρωφ”. Η επίσκεψη είχε ως στόχο να γνωρίσουν τα παιδιά τον τρόπο παραγωγής του κρασιού και να κατανοήσουν την αξία της τοπικής γεωργίας και παραγωγής. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την τοπική πινακοθήκη “Ε. Αβέρωφ”. Τέλος, είχαν την εμπειρία να επισκεφτούν και να μελετήσουν το σπήλαιο του Περάματος στα Ιωάννινα. Ένα από τα σημαντικότερα σπήλαια του κόσμου, που φιλοτέχνησε η φύση πριν 1.500.000 χρόνια. Οι μαθητές γνώρισαν τα 19 είδη σταλακτιτών και σταλαγμιτών, που δημιουργούνται εδώ και χιλιετίες στο Σπήλαιο Περάματος, τις λίμνες, τα πέτρινα νούφαρα και ενημερώθηκαν για τα απολιθωμένα οστά και δόντια της σπηλαίας άρκτου που βρέθηκαν στο χώρο το 1956. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με ένα νόστιμο γεύμα, βόλτα για παγωτό και ψώνια στην τοπική αγορά των Ιωαννίνων.